Vanduo yra labai svarbus žmogaus kūnui, nes palaiko visas svarbiausias jo gyvybines funkcijas ir medžiagų apykaitą. Jis padeda pašalinti kenksmingas medžiagas iš organizmo, gerina virškinimą, stiprina raumenų tonusą bei palaiko gerą sąnarių būklę. Vandens vartojimas suteikia jėgų ir gerina savijautą.
Net ir nedidelis vandens trūkumas turi įtakos savijautai, todėl kiekvieną dieną būtina pasirūpinti gauti reikiamą jo kiekį. Gali atsirasti irzlumas, sutrikti koncentracija ir atmintis bei pasireikšti galvos skausmai. Nuovargis ir išsausėjusios lūpos – pirmi signalai, kurie praneša, kad organizme vyksta dehidratacija. Taip pat patartina išgerti 1-2 stiklines vandens, jei skauda galvą.
Pirmas dalykas, kurį kiekvienas turėtų padaryti ryte – vos pabudę prieš valantis dantis išgerti stiklinę tyro vandens arba bent kelis gurkšnius, jei tai niekada nebuvo praktikuojama ir nesinori. Laikui bėgant kūnas pripras prie šios rutinos ir stiklinė vandens ryte nebebus iššūkis. Taip pat rekomenduojama, kad vanduo būtų drungnas arba šiltas ir jokiu būdu ne su citrina. Toks rytinis ritualas pažadins organizmą ir paruoš skrandį virškinimui.
Jei norisi valgyti, pirmiausia reikėtų susimąstyti, ar tai tikrai alkis, nes kartais galima klaidingai interpretuoti organizmo siunčiamus signalus ir sumaišyti troškulio jausmą su alkiu.
Žmonėms, turintiems problemų su antsvoriu ir norintiems jo atsikratyti, tarp pagrindinių dienos valgių rekomenduojama išgerti stiklinę šilto vandens. Vanduo suteiks sotumo jausmą ir nesinorės užkandžiauti.
Valgio metu vandens gerti nepatartina, tačiau jei troškina, būtina išgerti šiek tiek šilto vandens ar arbatos.
Kiekvieną dieną reikėtų gerti daug tyro vandens ir vengti gėrimų su cukrumi, uogiene ar medumi, nes juose yra papildomų nereikalingų kalorijų, ypač jei norima numesti svorio. Gaivieji gėrimai, sultys ar saldinta arbata irgi nėra vandens pakaitalai, organizmas juos priima kaip maistą. Netinka ir gazuoti gėrimai, jie skatina apetitą, pilvo pūtimą ir trikdo virškinimą. Sveikiausia gerti paprastą vandenį arba nesaldintą arbatą.
Kavos mėgėjams prieš geriant kavą patartina išgerti stiklinę vandens, nes ji, kaip ir alus ar kiti alkoholiniai gėrimai, dehidratuoja organizmą.
Troškulys atsiranda tada, kai organizmas jau neteko apie litrą skysčių, todėl vandenį reikėtų gerti net ir nejaučiant troškulio. Žinoma, nevalia to daryti per prievartą, tačiau nepamiršti karts nuo karto atsigerti vandens – būtina.
Niekas negali tiksliai pasakyti, kiek vandens reikia išgerti per dieną, nes kiekvieno organizmas yra skirtingas. Ūgis, svoris, amžius ir fizinis aktyvumas skiriasi, todėl vandens dozės, kuri tiktų visiems, nėra. Jei žmogus serga arba yra karštoje ar drėgnoje aplinkoje, vandens jam reikės daugiau. Ta pati taisyklė galioja ir sportininkams, nėščioms ar žindančioms moterims.
Vandens suvartojimas taip pat priklauso nuo medžiagų apykaitos, mitybos, fizinio aktyvumo ir lyties. Vyrai turi didesnę raumenų masę, todėl vandens jiems reikės daugiau nei moterims.
Yra dvi formulės, kurios gali padėti apskaičiuoti minimalų vandens kiekį. Pirmoji pagrįsta ūgiu, o antroji – svoriu:
1. Po 10 ml vandens kiekvienam centimetrui. Taigi, 1,75 metro ūgio žmogui per dieną reikia išgerti mažiausiai 1,75 litro vandens.
2. Kūno svoris kilogramais dauginamas iš 0,03. Taigi, 70 kg sveriančiam žmogui reikia išgerti mažiausiai 2,1 litro vandens (70 kg x 0,03).